Chikara 25WG – otoczenie bez chwastów

Zastosowanie Chikara 25WG

Wielu klientów zwraca się do Doradców Certis Belchim z pytaniami dotyczącymi odchwaszczania wszelkich terenów nieużytkowanych rolniczo. Są to najczęściej miejsca utwardzone, z wysypanym kamieniem lub wyłożone kostką lub płytami pełnymi i ażurowymi. Pojawiająca się tam wszelka roślinność (chwasty) powoduje trudności w użytkowaniu, odśnieżaniu lub po prostu psuje walory estetyczne i użytkowe danego miejsca.

Bardzo często klienci próbowali już wcześniej różnych rozwiązań – mechanicznego, termicznego i chemicznego usuwania chwastów – co nie do końca spełniało oczekiwania i było bardzo czasochłonne i pracochłonne.

Zabiegi mechaniczne takie jak koszenie, wyrywanie wiążą się z:

 • ryzykiem zniszczenia infrastruktury chodniki, odpływy, rynny…
 • niekontrolowanym rozrzutem kamieni… samochody, okna, ludzie…
 • niebezpieczeństwem w pobliżu ruchu ulicznego
 • niebezpieczeństwem/zmęczeniem dla pracowników (kosiarki/podkaszarki)
 • hałasem
 • dużym kosztem – amortyzacja narzędzi
 • koniecznością częstego powtarzania zabiegów

Zabiegi termiczne (ogień, gorąca woda, para wodna) to również nie najdoskonalsze rozwiązania:

 • wysoki koszt urządzeń
 • duży koszt nakładów (gaz, woda, paliwo…)
 • wpływ na środowisko
 • ryzyko pożaru
 • kłopotliwe przechowywanie urządzeń
 • duży nakład pracy

Chemiczne zwalczanie chwastów

Chemiczna walka z chwastami, jest prostsza i tańsza pod warunkiem jednak, że zastosujemy odpowiednie preparaty lub mieszaniny preparatów. Do tej pory najpowszechniej stosowane były rozwiązania oparte na substancji czynnej glifosat. Jest to substancja pobierana przez liście chwastów i przemieszczana w całej roślinie (tzw. działanie systemiczne). Powoduje zasuszenie rośliny wraz z jej systemem korzeniowym, dzięki czemu chwast już nie odrośnie. Rozwiązanie to jest skuteczne i już po upływie 14 dni widać efekty działania – zaschnięte chwasty kruszą się i „znikają”. Na miejscach wolnych od zniszczonych roślin w ciągu kilku tygodni pojawia się nowe zachwaszczenie, z którym znowu musimy rozpocząć „nierówną” walkę. Wydawało by się, jest to rozwiązanie doskonałe – no może żeby jeszcze kolejne chwasty nie wyrastały, żeby można było w jakiś sposób zabezpieczyć powierzchnię przed kolejnymi wschodami niechcianych roślin. W przypadku produktów opartych na glifosacie należy również wziąć pod uwagę dyskusję o szkodliwości tej substancji, która się toczy na całym świecie. W niektórych krajach europejskich produkty zawierające glifosat już zostały wycofane (zakaz sprzedaży i użytkowania) a kolejne państwa noszą się takim zamiarem.

Dlaczego warto zastosować preparat Chikara 25WG?

Firma Certis Belchim posiada w swojej ofercie produkt, który odpowiada na potrzeby klientów. Jest to środek ochrony roślin, który niszczy niepożądaną roślinność i jednocześnie zabezpiecza powierzchnię przed wtórnym zachwaszczeniem. Jest to preparat CHIKARA 25WG.

Chikara 25 WG zawiera substancję czynną – flazasulfuron należącą do herbicydów sulfonylomocznikowych.  Chikara 25 WG to środek długo pozostający w glebie, który zapewnia długotrwałą ochronę i jest przeznaczony do zwalczania chwastów na terenach nieużytkowanych rolniczo. Preparat hamuje kolejne wzrosty roślin na terenie gdzie został zahamowany dzięki temu, że tworzy tzw. film na powierzchni podłoża a nowe chwasty wschodząc pobierają substancję czynną i po krótkim czasie obumierają.

Długi okres działania środka Chikara 25 WG

Zabezpieczenie powierzchni w zależności od rodzaju chwastu trwa od 4 do 6 miesięcy. Jest to okres wystarczający aby na cały sezon od wiosny do jesieni zapomnieć o problemie z chwastami.

Jeżeli stosujemy preparat na już wyrośnięte chwasty (powyżej 10 cm) zalecamy dodatek produktu zawierającego kwas nonanowy (Beloukha 680EC) co spowoduje, że nadziemne części roślin zostaną zniszczone bardzo szybko bo już w ciągu 24 godzin. Dodatek preparatu Beloukha 680 EC spowoduje również zniszczenie mchów i glonów porastających podłoże (bardzo duży problem w przypadku płyt lub kostki betonowej).

Chikara 25 WG nowa rejestracja

Miło jest nam poinformować, że produkt Chikara 25 WG otrzymał rozszerzenie rejestracyjne -STOSOWANIE ŚRODKA OCHRONY ROŚLIN W UPRAWACHI ZASTOSOWANIACH MAŁOOBSZAROWYCH Drzewka bożonarodzeniowe uprawiane na plantacjach.

W razie pytań lub chęci otrzymania dodatkowych informacji o produkcie CHIKARA 25WG   prosimy o kontakt:

info.pl@certisbelchim.com

Zobacz więcej naszych przydatnych publikacji na https://certisbelchim.pl/publikacje/

Share this post