Skuteczne rozwiązania w ochronie cebuli od Certis Belchim

Paweł Jesiotr
Crop Manager Specialty Crops
Certis Belchim BV Sp. z o.o. Oddział w Polsce

Polska jest jednym z największych producentów cebuli w Unii Europejskiej. Według ARiMR powierzchnia uprawy tego warzywa w 2022 roku wyniosła 20 438 ha, co daje nam trzecie miejsce po Niderlandach i Hiszpanii. Wartość eksportu cebuli w zeszłym roku wzrosła o blisko 70% w porównaniu do 2021 r. i sięgnęła 511,1 mln zł.

Ocenia się, że w tym roku powierzchnia uprawy tej rośliny wzrosła do 21 456 ha, czyli o około 5%.

Jednym z najważniejszych aspektów w uprawie cebuli jest jej ochrona przed chorobami, szkodnikami i chwastami. Narażona jest ona na atak ze strony wielu chorób w tym powszechnie występującej szarej pleśni, mączniaka rzekomego czy alternariozy, jak również wielu szkodników jak śmietka czy wciornastki. Poważnym wyzwaniem jest także ochrona herbicydowa i właściwe przygotowanie plonu do przechowywania.

Spółka Certis Belchim BV jako producent i dystrybutor środków ochrony roślin posiada w swej ofercie wiele uznanych i skutecznych produktów przydatnych w ochronie cebuli.

Plantatorzy poszukują skutecznych herbicydów do zwalczania chwastów po wschodach cebuli. Jednym z najlepszych rozwiązań jest herbicyd Lentem 45 WP. Zawiera on 450 g pirydatu jako substancji aktywnej.

Jest to selektywny herbicyd o działaniu kontaktowym zwalczającym jednoroczne chwasty dwu-liścienne, w tym tak uciążliwą psiankę czarną. Pobierany jest on przez liście chwastów i w niewielkim stopniu przemieszczany w tkankach roślinnych. Wzrost chwastów zostaje zahamowany wkrótce po zastosowaniu środka, po czym następuje stopniowe przebarwianie się młodych liści chwastów oraz zamieranie roślin począwszy od stożków wzrostu. Lentem 45 WP najskuteczniej działa na chwasty będące w fazie od 2 do 4 liści powodując ich zasychanie, a następnie zamieranie. Środek działa najlepiej w warunkach wilgotnej i ciepłej pogody (od 10 o C do 23o C).

Preparat obecnie zarejestrowany jest do stosowania jednorazowego w dawce 1,5-1,66 kg/ha w fazie 3-4 liści cebuli na chwasty nie starsze niż 4 liście właściwe. Jednak z praktyki wiemy, że znakomicie sprawdza się on podczas stosowania w tzw. dawkach dzielonych w mieszankach zbiornikowych z herbicydami zawierającymi pendimetalinę i aklonifen już od fazy 1 liścia cebuli. Wówczas zwalczane chwast powinny znajdować się w jak najmłodszych fazach rozwojowych. Odstęp miedzy zabiegami 5-7 dni.

Należy zwracać uwagę na to aby w momencie wykonania zabiegu rośliny uprawne miały dobrze wykształconą warstwę woskową na liściach. Z tego względu środka nie należy stosować 2-3 dni po intensywnych opadach deszczu lud deszczowaniu plantacji. Nie należy stosować go także w mieszankach zbiornikowych z graminicydami, adiuwantami olejowymi oraz nawozami dolistnymi.

W naszej palecie znajdziecie Państwo także sprawdzony graminicyd Sedim 120, który zawiera w swoim składzie 120 g/L kletodymu. Jest to selektywny herbicyd o działaniu układowym przeznaczony do zwalczania chwastów jednoliściennych w wielu uprawach, w tym na plantacjach cebuli. Sedim jest pobierany bardzo szybko poprzez liście, a następnie przemieszczany do korzeni i rozłogów chwastów powodując zahamowanie ich wzrostu i rozwoju. Działanie środka na chwasty objawia się żółknięciem, a następnie zasychaniem najmłodszych liści. Pierwsze objawy widoczne są po upływie około 7 dni od opryskiwania. Intensywny wzrost chwastów, ciepła pogoda i wilgotna gleba przyspieszają działanie środka. Opady deszczu występujące w godzinę po zabiegu nie mają wpływu na działanie środka. Środek stosuje się nalistnie po wzejściu chwastów.

Roczne chwasty jednoliścienne są najbardziej wrażliwe na działanie środka od fazy 2 liści do początku fazy krzewienia, a chwasty wieloletnie (np. perz właściwy) w fazie 4-6 liści.

Dawka w przypadku zwalczania chwastów jednorocznych (np. chwastnica jednostronna) to 0,8 l/ha, a w przypadku zwalczania perzu 2 l/ha.

Kolejnym produktem, o którym warto pamiętać jest fungicyd Altima 500 SC, zawierający 500 g/l fluazynamu. Jest to fungicyd o działaniu kontaktowym, przeznaczony do zapobiegania infekcjom mączniaka rzekomego cebuli. Hamuje on kiełkowanie zarodników grzyba na powierzchni liści i zapobiega przedostaniu się grzybni do ich wnętrza. Środek Altima 500 SC należy stosować zapobiegawczo, przed wystąpieniem pierwszych objawów choroby lub bezpośrednio po ich zauważeniu od fazy widocznego piątego liścia do fazy gdy 50% liści zgina się (BBCH 15-48). Pierwszy zabieg należy wykonać zgodnie z sygnalizacją. Następne zabiegi wykonywać co 7-10 dni w zależności od nasilenia choroby. Stosować przemiennie z fungicydami należącymi do innych grup chemicznych, o odmiennym mechanizmie działania. Zalecana dawka dla jednorazowego zastosowania to 0,4-0,5 l/ha przy użyciu 200-700 litrów wody na ha.

Plantatorom planującym dłuższe przechowywanie cebuli polecam preparat Crown 270 SL, zawierający 270 g/l hydrazydu maleinowego. Crown 270 SL jest regulatorem wzrostu roślin w formie koncentratu do sporządzania roztworu wodnego o działaniu układowym, przeznaczonym do zapobiegania wyrastania szczypioru podczas przechowywania.

Preparat należy stosować w formie oprysku plantacji cebuli w dawce 8-9 l/ha, przy użyciu 500-600 litrów wody na ha. Należy pamiętać by zabieg wykonać nie wcześniej niż gdy 10%, ale nie później niż gdy 50%

roślin ma wyschniętą szyjkę i załamany szczypior, tj. około 10-15 dni przed zbiorem (od BBCH 47-48). Wcześniejsze wykonanie zabiegu może skutkować obniżeniem plonu. Do cieczy roboczej należy dodać preparat zwilżający, zmniejszający napięcie powierzchniowe.

Środka Crown 270 SL nie należy stosować w temperaturze powietrza powyżej 25°C oraz wilgotności względnej powietrza powyżej 50%. Nie stosować na 24 godziny przed spodziewanym deszczem.

Share this post