Sebastian Wojtkowiak

Crop Manager, Arable crops

Certis Belchim Polska

Rzepak ozimy- odchwaszczanie.

Wymagania rzepaku ozimego.

Uprawa rzepaku stanowi w Polsce ponad 1 mln ha (wg ARiMR 2023) i jest jedną z najważniejszych roślin w płodozmianie. Rzepak musi być wysiany na przełomie sierpnia i września, inaczej możemy zapomnieć o zadawalających plonach. Właśnie jesteśmy w trakcie siewu rzepaku i naturalnym jest, że wielu z Nas zastanawia się nad strategią ochrony herbicydowej. Na odpowiedni rozwój rzepaku, wpływa przede wszystkim przebieg odpowiedniej pogody na co niestety nie mamy wpływu. Ale biorąc pod uwagę czynniki które możemy kontrolować to przede wszystkim nawożenie i prawidłowa uprawa gleby, która nie może zawierać dużych gród powodujących brak wystarczającego podsiąkania i wyrównanego kiełkowania nasion. Z kolei jeżeli gleba będzie za bardzo rozdrobniona, może powodować tak zwane ”zaklepanie gleby”, utrudniając odpowiednie napowietrzenie młodych kiełków rzepaku. Efekt zaklepania nasila się w momentach obfitych opadów zaraz po siewie. Należy pamiętać że nasiona i młode rośliny, dla prawidłowego rozwoju, muszą mieć zapewniony dostęp do powietrza, mimo że są pod powierzchnią gleby. Pory wytworzone w trakcie uprawy i siewu, muszą gwarantować minimalną wymianę gazową w sferze gleba-powietrze. Odpowiedni siew jest podstawą dobrego plonu i jest to czynnik, którego nie możemy poprawić, musi być perfekcyjnie wykonany. Inne czynniki, które możemy kontrolować to  stopień zachwaszczenia.

Co na chwasty w rzepaku ozimym jesienią?

W trakcie siewu rzepaku naturalnym jest, że wielu z Nas zastanawia się nad strategią ochrony herbicydowej. Nie trzeba przekonywać producentów rolnych jakim utrapieniem mogą być chwasty, przede wszystkim jakie straty plonu ale także jego jakości mogą powodować. Dobór odpowiedniej metody zwalczania chwastów jest zależny od stanowiska na jakim uprawiany jest rzepak. Mamy do wyboru odchwaszczanie przedwschodowe, powschodowe lub mieszane. (doglebowe z korektą powschodową). Rolnicy z reguły znają swoje pola i wiedzą, które rozwiązania są najefektywniejsze w danym miejscu. Biorąc pod uwagę właściwy rozwój roślin najefektywniejszym zabiegiem jest doglebowe zwalczanie chwastów, ponieważ rośliny od samego początku mają niezakłócony wzrost czyli nie muszą konkurować z chwastami. Warto używać sprawdzonych substancji uwzględniając warunki agrometeorologiczne, oczywiście odpowiednio je rotując zmniejszając możliwość uodpornień chwastów na poszczególne środki. Certis Belchim poleca Parsan 500 S.C. zawierający metazachlor- dobrze znaną substancja w uprawie rzepaku. Stosowana łącznie z komponentami (np. chlomazonem) daje rewelacyjne wyniki w kontroli zachwaszczenia nawet najbardziej uciążliwych chwastów takich jak: komosa, mak polny rośliny rumianowate a nawet niektóre chwasty jednoliścienne. Żeby zabieg doglebowy był skuteczny musi być zagwarantowana odpowiednia wilgotność gleby.
W uprawie rzepaku mamy też bardzo szeroką gamę środków zarejestrowanych do nalistnego zwalczania chwastów. Dobierając odpowiednie preparaty należy przede wszystkim wziąć pod uwagę jakie chwasty występują na danym stanowisku. Dokładna analiza gatunków chwastów i dobór odpowiednich substancji zwalczających te chwasty gwarantuje nam skuteczne zabezpieczenie upraw. Przy aplikacji środków ochrony roślin należy trzymać się zaleceń etykiety aby wykonać zabieg w odpowiednich warunkach atmosferycznych (temperatura, wilgotność powietrza, siła wiatru) gwarantujących skuteczny zabieg. Na przykład, niektóre substancje z grupy regulatorów wzrostu tj. pikloram i chlopyralid do bardzo dobrego działania potrzebują wyższych temperatur (minimum 8-10°C), dlatego też lepiej sprawdzą się w warunkach ciepłej jesieni- w ostatnich latach wysokie temperatury utrzymują się nawet do końca października.

Odchwaszczanie rzepaku ozimego wiosną.x

Jeżeli na wiosnę niezbędna jest korekta zachwaszczenia, proponujemy zastosowanie produktu Chaco. Preparat ten zawiera odpowiednio dobraną proporcję 2 substancji czynnych – chlopyralid i pikloram – pozwalającą na jak najskuteczniejszą likwidację zachwaszczenia. Jak zostało wspomniane wcześniej  substancje te lepiej działają w wyższej temperaturze (min 8-10°C). Produkt Chaco może być stosowany nawet w fazie BBCH 20 czyli jest to faza kończąca rozwój liści i formowania rozety. Należy pamiętać że produkt ten zwalczy nam najbardziej uciążliwe chwasty jak np. chaber bławatek, rumiany, przytulię czepną i wiele innych, ale nie zwalczymy nim chwastów jednoliściennych. Na chwasty jednoliścienne również mamy sprawdzone rozwiązanie jakim jest preparat Brixton zawierający substancję czynną kletodymBrixton zwalczy nie tylko  samosiewy zbóż, które potrafią być wyjątkowo uciążliwe,  ale także chwasty takie jak: chwastnica,  wiechlina czy wyczyniec oraz wiele innych.
Każda uprawa do pełnego sukcesu wymaga zaangażowania, którego z pewnością nie brakuje rolnikom.  Przypominamy, że przede wszystkim bardzo istotna jest lustracja pól, tak żeby można było w odpowiednim momencie zareagować, dobierając właściwe środki ochrony roślin. W przypadku doboru odpowiednich metod i preparatów do ochrony roślin, warto zasięgnąć fachowego doradztwa. Zapraszamy do kontaktu z naszymi Doradcami Technicznymi, którzy są zawsze blisko rolnika gotowi pomóc w każdej sytuacji. Kontakt można znaleźć pod adresem https://certisbelchim.pl/kontakt/

Zapraszamy do odwiedzenia naszej strony www.certisbelchim.pl oraz zapoznania się z innymi publikacjami.

Zobacz także nasze katalogi produktowe.

Share this post