Andrzej Słaboń

Doradca agrotechniczny

andrzej.slabon@certisbelchim.com

Tel. 882 040 641

Mączniak rzekomy w cebuli.

Uprawa cebuli jest w Polsce  na pierwszym miejscu pod względem powierzchni upraw warzywniczych. Według danych ARiMR w roku 2023 zajmowała powierzchnię około 20 300 ha. Trzy największe województwa, w których uprawia się cebulę w Polsce to kujawsko-pomorskie, wielkopolskie i mazowieckie.

Uprawa cebuli jest jedną z trudniejszych upraw warzywniczych. Zwalczanie patogenów odbywa się wieloetapowo i od momentu wschodów do zbioru konieczne jest dokładne monitorowanie plantacji w celu zdiagnozowania zagrożenia występowania patogenów chorobotwórczych we wczesnych stadiach rozwojowych.

Mączniak rzekomy cebuli-najbardziej niebezpieczna choroba.

Choroby grzybowe są częstym zagrożeniem dla upraw cebuli, powodując znaczne szkody w plonach i jakości. Wśród różnych chorób atakujących cebulę, trzy najbardziej rozpowszechnione i niszczycielskie to mączniak rzekomy (Peronospora destructor), zaraza liści Botrytis (Botrytis squamosa) i plamistość purpurowa (Alternaria porri). Zrozumienie objawów, oznak i strategii postępowania w przypadku tych chorób cebuli ma kluczowe znaczenie dla ochrony.

Jedną z najbardziej destrukcyjnych chorób w uprawie cebuli jest mączniak rzekomy. Sprawcą choroby jest organizm grzybopodobny Peronospora destructor. Mączniak rzekomy najlepiej rozwija się w warunkach wysokiej wilgotności (98%) oraz umiarkowanej temperatury ( 10°C-14°C). Plantacje najbardziej narażone na występowanie mączniaka rzekomego to cebula zimująca, plantacje nasienne oraz cebula z dymki. Plantacje z siewu wiosennego narażone są na infekcje mączniakiem rzekomym od czerwca do lipca.

Objawy mącznika rzekomego to jasnozielone lub zielonożółte plamy na liściach. Następnie plamy powiększają się i obejmują znaczną część liści. W wilgotne dni na plamach pojawia się  szary nalot z fioletowym odcieniem. Szczypior żółknie i zasycha. Następnie cebula źle się przechowuje i wybija w szczypior.

Warto zainteresować się preparatem z oferty Certis Belchim, który stosuje się podczas przechowywania cebuli. Więcej pod linkiem https://certisbelchim.pl/producten/crown-mh/

Ochrona cebuli przed mączniakiem rzekomym.

Aby skutecznie chronić uprawę cebuli przed mączniakiem rzekomym w pierwszej kolejności należy zadbać o ochronę najbardziej narażonych plantacji, czyli cebuli zimującej oraz cebuli z dymki. Najczęściej na tych właśnie roślinach dochodzi do intensywnego rozwoju zarodników konidialnych a następnie z wiatrem zarodniki przenoszone są na plantacje z siewu wiosennego.

Aby skutecznie zapobiegać infekcjom mączniakiem rzekomym konieczne jest zastosowanie preparatów o działaniu powierzchniowym, aby chronić roślinę przed wrastaniem grzybni w szczypior cebuli. Takie działanie ograniczy infekcje wtórne i mocno ograniczy cykle zakażeń.

 

Oferta Certis Belchim w uprawie cebuli

Altima 500 SC jest to preparat o działaniu powierzchniowym do stosowania zapobiegawczego. Zawiera fluazynam w ilości 500 gram w litrze. Altima 500SC przeznaczona jest do zapobiegania infekcjom mączniaka rzekomego cebuli. Preparat hamuje kiełkowanie zarodników grzyba na powierzchni liści i zapobiega przedostaniu się grzybni do ich wnętrza. Środek Altima 500 SC należy stosować zapobiegawczo, przed wystąpieniem pierwszych objawów choroby lub bezpośrednio po ich zauważeniu od fazy widocznego piątego liścia do fazy, gdy 50% liści zgina się (BBCH 15-48). Pierwszy zabieg należy wykonać zgodnie z sygnalizacją. Następne zabiegi wykonywać co 7-10 dni w zależności od nasilenia choroby. Stosować przemiennie z fungicydami należącymi do innych grup chemicznych, o odmiennym mechanizmie działania. Zalecana dawka dla jednorazowego zastosowania to 0,4-0,5 l/ha przy użyciu 200-700 litrów wody na ha.

Mączniak rzekomy cebuli

 

Schemat ochrony cebuli produktami Certis Belchim 

Zapraszamy do zapoznania się z publikacją dotyczącą zwalczania chwastów:

https://certisbelchim.pl/zwalczanie-chwastow-na-stadionach-w-zieleni-miejskiej-i-nie-tylko-2/

oraz do zapoznania się z pełną ofertą Certis Belchim na www.certisbelchim.pl

Share this post